Eğriçayır

Şahbazçaylı Organik Çiçek Balı 850gr

Stok Kodu : 2835
85,90 TL
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Mersin Toroslarının eteklerinde arılarımız tarafından toplanan çiçek balıdır. Yoğunlukla maki çalılıklarının çiçeklerinden toplanıp derlenmiştir.
  Şahbaz Çaylı Eğriçayır Balının Öyküsü
  Eğriçayır Balının hikayesi, yörük kültürü ile Mersin Toroslarında yaşayan Çay ailesinin 1700 yıllarda arıcılığa başlaması ile başlar. Kuşaklar boyu arıcılık yapan Çay ailesi 1950 li yıllara kadar eski kütük kovanlarını,  yazın
  Eğriçayır yaylasına, kışın ise Kızkalesi sahiline develer ile taşıdılar. Kütük kovandan ürettikleri doğal petek balları, 'dağarçık' olarak isimlendirilen keçi derilerinden el ile üretilmiş keselerde  saklayarak tüketicilerine ulaştırdılar. 
  Seksenli yıllardan itibaren aile arıcılıkta fenni kovan kullanmaya başlamış, 2009  yılından sonra ise organik arıcılığa geçmiştir. 
  Çay ailesinin Toroslarda ürettiği ballar zamanla yörenin aranan en lezzetli ve şifalı balı olarak bilinmekle kalmamış,  aldığı uluslararası ödüller ile tüm dünyanın da ilgisini çekmeyi başarmıştır. 
  Eğriçayır Balı  2009 yılında Fransa'dan 'Gümüş Madalya' ile dönmüştür. 2011 yılında Slovenya' da düzenlenen Dünya Tıbbi Arı Ürünleri Kongresinde dünyanın en iyi 2. Balı seçilmiştir. Italyan Tarım bakanlığı tarafından yapılan'Uluslararası En İyi Organik Bal Yarışması'nda (BİOLMİEL) Avrupa Birliği ülkelerinden gelen alanında uzman jüri üyeleri tarafından seçilerek bir kez daha 'Gümüş Madalya' ile ödüllendirilmiştir.
  Eğriçayır balının tescillenmiş kalitesi Çay ailesinin 300 yıllık geleneği ve arıcılık tecrübesinin ürünüdür. Bununla beraber Mersin Toroslarındaki  Eğriçayır yaylasının 2500 m rakıma sahip olmasından kaynaklanan çiçek çeşitliliği ballarımızın aroma bakımından zengin olmasını sağlamıştır.
  Çay ailesinin yeni nesli bu kıymetli ata yadiğarı işi Şahbaz Çaylı Eğriçayır altında markalaştırmaya başladı.
  Üç asırlık arıcılık geleneğini yaşatmak için uğraş veren, ailenin  genç kuşağının  başarılı temsilcilerinden Celal ÇAY, bu kıymetli ata yadigari mesleği titiz çalışmaları ile 'Şahbaz Çaylı Eğriçayır Balı' adıyla markalaştırmaktadır. 
  Şahbaz Çaylı Eğriçayır Balı günümüzde dünyanın ve Türkiye'nin en seçkin yaşam alanlarında, lezzet, kalite ve şifayı önemseyen bilinçli tüketicilerin öncelikli tercihleri arasındadır. Sınırlı ve yüksek kaliteli üretim felsefesini belirleyen Şahbaz Çaylı Eğriçayır Balı, büyüleyici ve vazgeçilmez bir şifalı lezzet olarak meraklılarının hem damak zevkine hem de gönüllerine hitap etmektedir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.