Blog

Küresel Isınma Nedir?

16 Ağustos 2021

Sera gazları; atmosferde güneşten gelen ışınları ve böylece ısıyı yeryüzünde tutmaya neden olan gazlar olarak tanımlanabilir. Atmosferde bulunan hemen hemen her gazın ısıyı tutma etkisi bulunuyor, ancak başta karbondioksit olmak üzere metan ve su buharının ısı tutma kapasiteleri yüksek olduğu ve amosferdeki oranları da göreceli olarak fazla olduğu için sera gazları olarak tanımlanıyor.

Yerküreyi çepeçevre saran atmosferde bulunan CO2, CH4, N2O, CFC, O3, ve CO gibi gazlar sera etkisi yaparak yeryüzünün bugünkü sıcaklık derecelerinde kalmasını sağlamaktadır. Atmosferin yeryüzünden itibaren ortalama 11 km yukarısına kadarki troposfer katmanında bulunan sera gazlarının atmosferde giderek artması, küresel ısınma dediğimiz, tüm canlıların yaşamını tehdit eden boyutlara ulaşan olaylar zincirinin oluşmasına neden olmaktadır.

Bilhassa fosil yakıtların aşırı kullanımı, hızlı nüfus artışı, yaşam standardının yükseltilmesi gibi insan aktiviteleri küresel ısınmanın etkilerini artıran olaylardır. Küresel ısınma olgusu sonucu gözlenen doğal felaketler, insan yaşamı başta olmak üzere bitki ve hayvanların yaşam koşullarını güçleştirmektedir. Dünya iklim sistemindeki bu ani, aşırı ve sert değişimlerin 30-40 yıl sonra tarım yapacak toprak, yaşanacak yeryüzü bırakmayacağı tahmin edilmektedir.

Plastiksiz Temmuz

12 Temmuz 2021

Plastiksiz Temmuz 2011 yılında Avusturalya’ da başlayan 2013 yılında dünyaya yayılan tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımını reddederek her yıl yaklaşık 12 milyon ton plastiğin denizlere karışmasına ilgi çeken bir toplumsal hareket.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullanılan tüm bu plastiğin %50'sinl tek kullanımlık ürünler için. Temel olarak, daha iyi olduğu için değil, daha hafif ve daha ucuz olduğu için fazla düşünmeden atmayı kolaylaştırdığı için

Mozaik Pasta

24 Mart 2020

Mozaik pastanın rafine şekersiz ve çiğ halini yapmaya hazır mısınız?

Balkabaklı, Baharatlı Kek

23 Mart 2020

Balkabaklı, baharatlı depresyon havası keki☺️

Pekmez Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

22 Mart 2020

Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan bir gıda saklama biçimi aslında pekmez.

Atalık, Organik, Hibrit Tohum Nedir?

22 Mart 2020

Organik Tarımda GDO mümkün mü?

Türkiye'de sağlık beslenme denince en çok kafa karşıklığı olan konulardan bir tanesi tohumlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.