Blog

Ketojenik Beslenme Nedir?

17 Ekim 2022

Her dönem bir beslenme protokolü özellikle kilo vermedeki etkisi dolayısıyla popüler oluyor. Son dönemde en sık adını duyduğumuz beslenme biçimlerinden bir tanesi de Ketojenik Beslenme

Ketojenik Beslenmenin tarihçesi aslında düşündüğümüzden eski.

İlk olarak 1911 yılında Fransız doktorlar Guelpa ve Marie’nin kullanımı ile literatüre girmiş.

Glütensiz Unlar Nasıl Kullanılır - Sıla Baki Alkan

14 Mart 2022

Mutfağınızdan şu ya da bu sebeple glüten ve rafine şekeri çıkarmak durumunda mı kaldınız? Belki de rahatsızlığınız sebebiyle bu bir zorunluluk ve ne yapacağınız hakkında en ufak bir fikriniz yok. Kısıtlamalar sebebiyle kendinizi mutsuz veya kapana kısılmış hissediyorsunuz. Çeşit çeşit glüten içermeyen unlar, şeker alternatifleri var. Ve neyi seçeceğiniz kadar aldıklarınızı nasıl kullanacağınız da kafanızı kurcalıyor. Rahat olun. Bu yazı, işte tam da bu yüzden var.

Kadın, Edebiyat ve Mutfak - Sıla Baki Alkan

07 Mart 2022

KADIN, EDEBİYAT VE MUTFAK

 

  Geçtiğimi iki yıl pandemi sebebiyle evlerimizde çokça vakit geçirir olduk. Kaygımızla, işimizle ve ailevi sorumluluklarımızla aynı anda başa çıkmaya çalışıyoruz. Zihinsel olarak rahatlamaya ihtiyaç duyduğumuzda çoğumuz çareyi kitaplara ve mutfağa sığınmakta buluyoruz. Lezzetli lokmaların ve lezzetli kelimelerin insanın ruhunu iyileştiren gizemi…

 

 Evet, mutfak ve edebiyat arasında derin bir bağ var. Bu bağ okuduğumuz kitaplarda sıklıkla karşımıza çıkar. Peki, ünlü edebiyatçıların, özellikle de ünlü kadın edebiyatçıların mutfakla bağının nasıl olduğunu hiç merak ettiniz mi? 

Zehirsiz Temizlik

03 Mart 2022

Madem ilkbahar geldi, tüm evi dip köşe temizlemenin zamanı da geldi demektir. Ancak evi temizleyeceğim derken kendinize birbirinden zehirli kimyasalarla zarar vermenizi istemeyiz. Sentetik kokular ve televizyonlarda gördüğümüz reklamların da etkisi ile onlardan başka hiçbir şeyin evi temizleyeceğine ikna değil artık pek çoğumuz. Öte yandan deterjan kullanımının uzun vadede insan sağlığına karşı zararlarını artık biliyoruz. Yapılan çalışmalar deterjanların kısırlık, nörotoksik, akciğer ve böbrek hasarları, kanser, körlük ve astıma neden olduğunu kanıtladı. 

En Çok Tarım İlacı İçeren Gıdalar

28 Şubat 2022

En Çok Tarım İlacı İçeren Gıdalar

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki tarımsal üretimde zararlılardan korunma ve istenmeyen otlardan kurtulma amacı ile kullanılan pestisitlerin bıraktığı kalıntılar insan sağlığını tehdit ediyor.

Yüksek oranda pestisit kalıntısı içeren bir gıdayı yediğinizde aniden zehirlenebileceğiniz gibi az miktarda pestisit içeren bir gıdadan tükettiğinizde ise uzun vadede kronik hastalıklara yakalanabilirsiniz.

Bülent Şık’ın Mutfaktaki Kimyacı kitabında yer alan çalışmaya göre 2013 yılında analiz edilen

163 Domates...

Bitkisel ve Vegan Beslenme Nedir?

24 Şubat 2022

Bitkisel ve  Vegan Beslenme Nedir?

Gerek sağlık alanında yapılan son araştırmalar gerekse dünya kaynaklarının kullanılmasındaki sürdürülebilirlik kaygısı nedeniyle hayvansal ürün tüketmeyen insan sayısı giderek daha da artıyor.

Kimileri meseleye sadece beslenme alanında yaklaşırken kimileri tüm yaşam biçimini buna göre belirliyor. Adı geçen beslenme biçimleri arasındaki farklar neler hep birlikte bakalım.v

Glütensiz Ekmek

21 Şubat 2022

Glütensiz Ekmek nedir?

İçerisinde buğday, arpa, çavdar gibi tahıl ve tahıl ürünü unlar içermeyen ekmeklere glütensiz ekmek denir.

Glütensiz ekmek alırken içindekiler kısmını kontrol etmek önemlidir. Yalnızca Mısır nişastası, pirinç unu,  kıvam arttırıcı, sağlıksız yağlar ve şeker içeren bir glütensiz ekmek uzun vadede sağlığımız için son derece zararlıdır.

Glütensiz Beslenme Nedir?

17 Şubat 2022

Glütensiz Beslenme Nedir?

Tahıl içeren ürünlerin yer almadığı bir beslenme düzeni için glütensiz beslenme diyebiliriz.

 Peki nedir bu glüten? Glüten, buğday, arpa ve çavdar gibi bazı tahıllarda doğal olarak bulunan ve bilimsel olarak prolamin adıyla bilinen bir depo protein ailesine verilen isimdir. Bizim anladığımız tarafı ile söylemek gerekirse ekmek ve hamur işi ürünlerde elastikiyeti ve yumuşaklığı sağlayan şeydir glüten.

Glüten içeren gıdalar hangileri?

Buğday, çavdar, yulaf, arpa gibi tahıllarda bulunur ve bunlardan yapılmış her türlü yiyecek gluten içerir. Örneğin makarna, bulgur da buğdaydan yapıldığı için gluten içermektedir.

Yulaf aslında gluten içermeyen bir tahıldır. Ancak toplanma işlenme sırasında gluten bulaşına maruz kaldığından, glütensiz beslenenler yulaf alırken...

Diyet Yaparken Hangi Ekmek Yenir?

25 Ocak 2022

Diyet yaparken ekmek yenir mi konusu beslenme uzmanları için tartışmalı olsa da burada önemli olan, ilk olarak glüten intöleransınız olup olmadığınızı öğrenmektir. Buna göre hangi ekmeği yiyeceğinize kolayca karar verebilirsiniz.

Küresel Isınma Nedir?

16 Ağustos 2021

Sera gazları; atmosferde güneşten gelen ışınları ve böylece ısıyı yeryüzünde tutmaya neden olan gazlar olarak tanımlanabilir. Atmosferde bulunan hemen hemen her gazın ısıyı tutma etkisi bulunuyor, ancak başta karbondioksit olmak üzere metan ve su buharının ısı tutma kapasiteleri yüksek olduğu ve amosferdeki oranları da göreceli olarak fazla olduğu için sera gazları olarak tanımlanıyor.

Yerküreyi çepeçevre saran atmosferde bulunan CO2, CH4, N2O, CFC, O3, ve CO gibi gazlar sera etkisi yaparak yeryüzünün bugünkü sıcaklık derecelerinde kalmasını sağlamaktadır. Atmosferin yeryüzünden itibaren ortalama 11 km yukarısına kadarki troposfer katmanında bulunan sera gazlarının atmosferde giderek artması, küresel ısınma dediğimiz, tüm canlıların yaşamını tehdit eden boyutlara ulaşan olaylar zincirinin oluşmasına neden olmaktadır.

Bilhassa fosil yakıtların aşırı kullanımı, hızlı nüfus artışı, yaşam standardının yükseltilmesi gibi insan aktiviteleri küresel ısınmanın etkilerini artıran olaylardır. Küresel ısınma olgusu sonucu gözlenen doğal felaketler, insan yaşamı başta olmak üzere bitki ve hayvanların yaşam koşullarını güçleştirmektedir. Dünya iklim sistemindeki bu ani, aşırı ve sert değişimlerin 30-40 yıl sonra tarım yapacak toprak, yaşanacak yeryüzü bırakmayacağı tahmin edilmektedir.

1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.